V Plzeňském kraji funguje několik neziskových organizací, které se problematice kyberšikany věnují v rámci preventivních programů:

Point 14 nabízí program do tříd na všeobecnou primární prevenci Závislost, kybersvět a vztahy. Je určen pro 9. ročník ZŠ a program se skládá ze 4 setkání. Témata jednotlivých bloků: návykové látky, netolismus, šikana a kyberšikana, komunikace a asertivita.

CPPT – P-Centrum realizuje na školách preventivní program Nelátkové závislosti. Program je zaměřen na téma nadužívání moderních komunikačních technologií.

  • témata pro 1. stupeň ZŠ (3 x 45 – 90 min): definice nelátkové závislosti, moderní komunikační technologie, virtuální realita, netolismus, gaming, bezpečné užívání internetu, sdílení informací, komunikace ve virtuálním světě a její vliv na vztahy,
  • témata pro 2. stupeň ZŠ (3x – 120, 90 a 90 min): definice nelátkové závislosti, moderní komunikační technologie, virtuální realita, netolismus, gaming, gambling, sociální sítě, závislostní vztahy, nebezpečné skupiny a hnutí, bezpečné užívání internetu.

ACET nabízí program Zvol si život: Netolismus. Je určen pro 9. ročník ZŠ. Věnuje se tématům jak netolismus vzniká, příznaky, dopady.

third // space je organizace, která pracuje ve školách s tématem Nomofobie a kyberzávislost. Jedná se o online program pro 2. st. ZŠ a SŠ (90 min, potřebné vybavení: počítač/telefon/tablet s internetovým připojením).

Další odkazy:

Pomocí Chenovi škály závislosti na internetu (The Chen Internet Addiction Scale - SCIAS) je možné získat rychlý náhled na to, zda se závislost na internetu pohybuje v mezích normy či nikoliv. Klinika adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze nabízí na tomto odkazu Chenův test závislosti s okamžitou možností výsledku.